weterynarz gdów

Finlandia

Podczas podróży zwierzęciu musi towarzyszyć właściciel lub inna osoba za nie odpowiedzialna. W pierwszej kolejności zwierzęta muszą zostać poddane trwałej identyfikacji za pomocą czytelnego tatuażu lub mikroczipa zgodnego z wymaganiami normy ISO. Następnie trzeba je zaszczepić przeciwko wściekliźnie (szczepieniu należy poddać zwierzę posiadające już czip lub tatuaż). Szczepienie powinno zostać wykonane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki. Pierwsze szczepienie zwierzęcia mającego więcej niż 3 miesiące uzyskuje ważność po upływie 21 dni od daty jego wykonania. Kolejne szczepienia, przeprowadzane regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), zyskują ważność w dniu podania dawki przypominającej. Jeśli osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest traktowane jako pierwsze i jest ważne dopiero po upływie 21 dni od daty jego przeprowadzenia.

Psy i koty muszą zostać poddane zabiegowi odrobaczania przeciw tasiemcowi bąblowcowemu (Echinococcus) nie później niż 30 dni przed wwiezieniem ich na terytorium Finlandii. Do zabiegu należy użyć preparatu zawierającego praziquantel lub epsiprantel. Zabieg odrobaczania musi być również udokumentowany w paszporcie zwierzęcia. Informacje dotyczące identyfikacji zwierzęcia, poświadczenie ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie, informacje o wyniku badania efektywności tego szczepienia oraz przeprowadzenie zabiegu odrobaczania muszą zostać poświadczone w paszporcie zwierzęcia przez upoważnionego lekarza weterynarii.


UWAGA!!! Młode psy, koty i fretki niezaszczepione przeciwko wściekliźnie nie mogą być wwożone na terytorium Finlandii.---------------------------------------

Procedury przekraczania
granicy w niektórych

krajach Unii

wbritan  Wielka Brytania

irland  Irlandia


szwed  Szwecja

finland  Finlandia


belgia2  Belgia


slowacja  Słowacja

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

---------------------------------------

Procedury przekraczania
granicy w innych

krajach

norweg  Norwegia

szwajcaria  Szwajcaria

„Kraje trzecie”