weterynarz gdów

Szwecja

Zwierzę trzeba poddać trwałej identyfikacji za pomocą tatuażu bądź mikroczipa zgodnego z normą ISO 1784. Następnie musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie, zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki. Konieczne jest zachowanie tej kolejności działań. Potem trzeba pobrać krew w celu przeprowadzenia badania w kierunku określenia efektywności szczepienia przeciwko wściekliźnie (pozytywny wynik badania: miano przeciwciał neutralizujących wynoszące co najmniej 0,5 IU/ml).

Badanie musi zostać przeprowadzone w laboratorium zatwierdzonym przez Komisję Europejską na próbce krwi pobranej 120-365 dni po ostatnim szczepieniu przeciwko wściekliźnie (próbki pobrane przed upływem 120 dni od ostatniego szczepienia nie są ważne). Wynik tego badania jest wpisywany do paszportu. Ze względu na wspomniane procedury, planując wwiezienie zwierzęcia do Szwecji, należy podjąć przygotowania co najmniej 4 miesiące przed podróżą.

Zwierzęta muszą zostać poddane odrobaczaniu przeciwko tasiemcom bąblowcowym (Echinococcus spp.). Powinien je przeprowadzić lekarz weterynarii w ciągu 10 dni przed planowanym przewiezieniem i przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel lub epsiprantel.

Uwaga!!! Przewożenie z Polski na terytorium Królestwa Szwecji psów, kotów i fretek mających mniej niż 3 miesiące i niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie jest niedozwolone.---------------------------------------

Procedury przekraczania
granicy w niektórych

krajach Unii

wbritan  Wielka Brytania

irland  Irlandia


szwed  Szwecja

finland  Finlandia


belgia2  Belgia


slowacja  Słowacja

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

---------------------------------------

Procedury przekraczania
granicy w innych

krajach

norweg  Norwegia

szwajcaria  Szwajcaria

„Kraje trzecie”