weterynarz gdów

Paszporty i identyfikacja zwierząt

Paszporty
Od 1 października 2004 roku psy, koty i fretki podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą mieć paszport. Warunkiem wystawienia paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub czip.

Czip to zminiaturyzowany transponder o długości ok. 1 cm i średnicy 1,2 mm. Pokrywa go otoczka obojętna dla tkanek i zapobiegająca jego przesuwaniu się pod skórą. Czip wszczepia się pod skórę na środku szyi, lekko w lewo od linii pośrodkowej. Zabieg trwa około 2 minut. Czip posiada niepowtarzalny numer identyfikacyjny, który odczytuje się przy użyciu specjalnego czytnika. Wprawdzie podróżując po wielu krajach, nie potrzebujemy już paszportu, nieco inaczej jest jednak z naszymi pupilami, a konkretniej z psami, kotami oraz fretkami. Paszporty wystawiają uprawnieni lekarze weterynarii.

Taki dokument można otrzymać również w naszej przychodni. Warunkiem jego wydania jest oznakowanie zwierzęcia i posiadanie aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie. Dokument jest dwujęzyczny, polsko-angielski, i służy do identyfikacji zwierzęcia. Z tego właśnie powodu konieczne jest dodatkowe oznaczenie poprzez tatuaż lub wszczepienie mikroczipa. Jednak jak powszechnie wiadomo, tatuaż to rozwiązanie tymczasowe, dlatego lepsza i mniej bolesna jest implantacja mikroczipa.

W paszporcie umieszcza się:
- dane właściciela
- opis zwierzęcia oraz jego fotografię
- informację o oznaczeniu zwierzęcia 
- dane o szczepieniach przeciwko wściekliźnie (datę szczepienia; w chwili przekraczania granicy nie mogło od niej upłynąć więcej niż rok i mniej niż 30 dni)
- wyniki badania serologicznego określającego poziom przeciwciał wirusa wścieklizny (to badanie obowiązuje tylko w przypadku przekraczania granic niektórych krajów)

W paszporcie jest również miejsce na adnotacje dotyczące:
- innych dodatkowych szczepień
- leczenia i profilaktyki wobec kleszczy, echinokokozy
- danych wymaganych w przypadku wyjazdu do krajów spoza Unii Europejskiej – tę część wypełnia powiatowy lekarz weterynarii

Lyssetki
Innym sposobem oznaczenia zwierzęcia jest lyssetka – prosty międzynarodowy sposób identyfikacji. W lyssetkę mogą zostać zaopatrzone zwierzęta poddane szczepieniu przeciw wściekliźnie. To znaczek przypinany do obroży, posiadający indywidualny numer wpisywany w bazie danych w naszej przychodni. Numerki te, poza potwierdzeniem szczepienia, są dodatkowym zabezpieczeniem zwiększającym szanse na odnalezienie pupila w przypadku jego zaginięcia.

 ---------------------------------------

Procedury przekraczania
granicy w niektórych

krajach Unii

wbritan  Wielka Brytania

irland  Irlandia


szwed  Szwecja

finland  Finlandia


belgia2  Belgia


slowacja  Słowacja

Pozostałe kraje Unii Europejskiej

---------------------------------------

Procedury przekraczania
granicy w innych

krajach

norweg  Norwegia

szwajcaria  Szwajcaria

„Kraje trzecie”