weterynarz gdów

Żywienie szczeniaka

Szczenięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Błyskawiczny wzrost szczeniaka wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na wapń i białko. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy, dostosowane do wieku, wielkości czy rasy. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy. Jeżeli zdecydowali się Państwo na żywienie domowe, należy komponować posiłek tak, aby co najmniej 2/3 jego zawartości stanowiło białko (mięso gotowane – nie wieprzowina, która jest szkodliwa dla psów).

Pozostałe składniki posiłku to węglowodany (np. ugotowany ryż, kasza lub makaron) i włókna pokarmowe (np. ugotowane jarzyny). Taką karmę powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi, zawierającymi zwłaszcza fosforan wapnia. Raz w tygodniu można podać ścięte żółtko jaja. Do 3 miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na pięć porcji. W 3 miesiącu życia karmimy szczeniaka cztery razy dziennie, w 5 miesiącu trzy razy dziennie. Szczenięta powyżej 7 miesiąca życia karmimy dwa razy dziennie.

W żadnym wypadku nie należy podawać szczeniakowi (ani żadnemu psu) kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, mogące mogą uszkodzić jelita. Nie należy także karmić szczeniaka krowim mlekiem, wędlinami, słodyczami, żółtym serem, cytrusami. W przypadku szczeniąt dużych ras (zagrożonych dysplazją biodrową i łokciową) trzeba szczególnie wystrzegać się doprowadzenia do nadwagi.

 


 

Jak opiekować się szczeniakiem?

Schemat szczepień
i odrobaczeń szczeniaka

--------------------------

Żywienie szczeniaka
--------------------------

Nauka czystości szczeniakaJak opiekować się
kociakiem?

Schemat szczepień
i odrobaczeń kociaka

--------------------------

Żywienie kociaka